Historia modelu

15 października 1993 roku rozpoczęto rozruch linii produkcyjnych skonstruowanego w fabryce modelu Lublin 33 z silnikiem 4C90, który z czasem zastąpił Żuka. Początkowo do produkcji wprowadzono jedynie podwozie z różnymi rodzajami zabudowy (skrzynia ładunkowa, kontener, nadwozie typu furgon z laminatu). Od 1996 roku dostępne były również turbodoładowane silniki 4CT90 o mocy podwyższonej do 90 KM oraz benzynowy 2.0 o mocy 105 KM (wyprodukowano małą ilość aut z tym silnikiem). Integralny furgon pojawił się w produkcji we wrześniu 1996 roku a rok później jego wersja z podwyższonym dachem.

W 1997 roku rozpoczęto produkcje znacznie zmodernizowanego Lublina II. W aucie tym zastosowano nową skrzynię biegów, wspomaganie układu kierowniczego, inną atrapę wlotu powietrza, nową deskę rozdzielczą, oraz wiele innych mniejszych zmian. Pod koniec roku do oferty dołączyła wersja o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t oraz z silnikiem benzynowym 2.2 o mocy 117 KM, australijskiej firmy Holden.

W 1999 roku do sprzedaży wszedł zmodernizowany Lublin 3. W nadwoziu dokonano niewielkich zmian, pojawiły się nowe lampy kierunkowskazów i świateł postojowych zamontowane w narożnikach nadwozia. Poprawiono zabezpieczenie antykorozyjne, pojawiła się nowa skrzynia biegów firmy KIA (z Tczewa w opcji) oraz nowy wał napędowy.

Po ogłoszeniu upadłości fabryki jesienią 2001 przejęła ją fabryka silników Andoria z Andrychowa, wiosną 2002 wznowiono produkcję Lublinów, pod koniec 2003 roku prawa do produkcji przejęła spółka Intrall Polska, uruchamiając ponownie produkcję z początkiem 2004. W 2005 roku wprowadzono zmodernizowanego Lublina 3 Mi. Nowy model otrzymał zmieniona atrapę wlotu powietrza z okrągłymi lampami, w wersji furgon pojawiły się nowe tylne lampy kierunkowskazów i świateł stop. Do oferty dołączył również silnik Iveco o mocy 122 KM. W 2006 roku silnik 4CT90 zastąpiony został jednostką 4CTi90 wyposażony w intercooler i o mocy podwyższonej do 102 KM. W grudniu 2007 roku produkcja została wstrzymana ze względu na upadłość Intralla.

Przez krótki okres Lublin 3Mi oferowany był również w Niemczech pod nazwą Intrall L3.

16 września 2010 roku został zaprezentowany samochód dostawczy o nazwie Pasagon firmy DZT Tymińscy. Jest to zmodernizowany Lublin, ma dłużsżą ramę, powiększoną komorę silnika, zmieniony wygląd, oraz mocniejszy silnik ADCR (common-rail) o mocy 115 KM z Andorii w Andrychowie który spełnia normę spalin Euro 4.